בטיפול בפרות בשיטה האורגנית ניתן דגש מיוחד על תנאי מחיה הטובים ביותר המתאפשרים היום לתת לפרה וגם להתפרנס ממכירת חלב. באזורים חמים בעולם לא מגדלים פרות לחלב במרעה בגלל תנאי מזג האוויר פרט למשקי בית בהם חולבים את הפרה לתצרוכת ביתי בלבד, למרות זאת הרפת האורגנית מקפידה לתת לפרה מזון הדומה במהותו למזון המקורי של הפרה. המזון של הפרה האורגנית מוגש מידי יום באבוסים ניידים בתוך הסככה ושטח הרביצה שלהן מטופל מידי יום בשיטה מיוחדת שפיתחנו המשפרת משמעותית את שטח הרביצה. יש הבדל מהותי בהזנת פרות בין השיטה האורגנית לשיטה המקובלת היום בעולם. כמות החלב שכל פרה נותנת מושפע ישירות גם מהמזון אותו הפרה מקבלת, הפרה האורגנית נותנת 25-30% פחות חלב מהפרה הלא אורגנית בגלל הרכב מנת המזון.


הגדרה לחלב אורגני:

החלב האורגני הינו חלב העומד בנוסף לכל המדדים המקובלים המגדירים חלב גם בתקן מחמיר המגדיר את החלב האורגני. היצרן נדרש לעמוד בביקורת מדי מספר חודשים.

יצור חלב אורגני מקובל בעולם הגדול הרבה שנים לאחרונה יש גידול בדרישה בהרבה מדינות מפותחות.

חלב אורגני מהו?

החלב האורגני נחשב בריא יותר מהחלב הרגיל בגלל מספר סיבות:

א. הפרה אוכלת מזון המגודל בשטה האורגנית.

ב. מנת המזון לא מכילה מזונות שעברו הנדסה גנטית.

ג. המנה מכילה לפחות % 40 מזון גס (תחמיצים, חציר, קש) משובח.

ד. המנה מכילה רק מרכיבים מהצומח ומעט מינרלים.

ה. הפרה לא מקבלת הורמונים למיניהם.

ו. הפרה מטופלת ברפואה מונעת ורפואה חליפית.

ז. אין שימוש בתרופות כימיות.

ח. יש הקפדה על תנאי מחיה משופרים.

ט. העגלות מגודלות מיומן הראשון רק בשיטה האורגנית הכוללת חלב פרה נקי ללא תוספים כל שהם וללא תחליפי חלב.

יצור חלב אורגני דואג, תורם ושומר על סביבה יחסית גדולה המייצרת את המזון האורגני לפרות.

גידול פרות בשיטה האורגנית הוא חלק מתפיסת עולם הרואה את הפרה כלב של הפעילות החקלאית כולה. הרפת האורגנית היא הספק הדשן הראשון לשדות בסביבת הרפת הזבל מטופל בקפידה כבר ברפת כדי שיוכל להיות דשן יציב ואיכותי לגידולי השדה ולא מתרד סביבתי, חלק ממזון הפרות מגודל על שדות שניזונו מהזבל של אותן הפרות.

מקומה של הפרה המגודלת בשיטה האורגנית הוא בכל מקום מיושב.

הרפת האורגנית זקוקה לשטחים אורגנים בסביבתה אשר ישתמשו בקומפוסט המיוצר מזבל הרפת לטיוב השטחים. באדמות אלו אין שימוש בחומרי הדברה ואין שימוש בדשנים כימים, שטחים אלו יהיו ראות ירוקות בכל אזור ואדמה לקליטת גשמים למאגרי מי התהום.

טליה

אחת החוויות היותר מהנות בימי שבת עם הילדים. חשיפה לגידול אורגני. סיור ברפת הכוללת האכלת הפרות, סיור בלול , ובגן הירק.... אוספים את הביצים מהלול האורגני, את הירקות מהשדה האורגני....והולכים למיטבח להכין חביתות, סלט ירקות גדול, ופיתות בטאבון בואו והמליצו

רון

היה תענוג לסייר ברפת, בלול ובגן הירק בהרדוף. ארנון הדריך באהבה וסבלנות. גם הילדים הקטנטנים נהנו. מומלץ ביותר!

לירן, ליאת ועידו

רצינו להודות לארנון על יום שבת נפלא בחווה! התחלנו בתה צמחים וחטיפי אנרגיה, המשכנו בסיור במתקני החליבה, הכנת תערובת לפרות, האכלת הפרות והעגלים, האכלת התרנגולות ואיסוף ביצים, ובסוף הכנת ארוחת בוקר מירקות שקטפנו בגינת הירק והביצים הטריות שאספנו מהלול. הסיור היה חוויתי, לימודי, טעים, וכייף אמיתי. הילדים השתתפו ונהנו מאוד (וגם אנחנו!). מומלץ בחום, ולבטח נחזור שוב!

מיטל שלם

הגענו בעקבות המלצה של חברים בחג הפסח והיה פשוט נהדר. הגענו מהמרכז עם הילדים וכל כך נהנו. החלק השני של הסיור בגינה האורגנית בשילוב ארוחה קלה מכל הירקות שקטפנו בגינה מאוד מומלץ. 3 שעות של ניתוק מוחלט מהמרכז לנופים מדהימים ושקט. תודה מיוחדת לארנון ולנעמה

לואי סלמאן

השנה התחברו חג הפסח והפסחא באותו המועד לכן החלטתי לצאת לטיול ולבחור פעילות מבין מגוון הפעיליות המוצעות ברחבי הארץ, הבחירה בסיור ברפת ובשדה של קיבוץ הרדוף הייתה מוצלחת ביותר, ארנון קיבל אותנו ביחד עם יתר המטיילים בחיוך ובצ'אי בלד (תה צמחים טעים ביותר) אחרי שעה וחצי של סיור ברפת עם מגוון פעיליות למבוגרים ולקטנים המשכנו לעוד שעה וחצי של סיור בשדה שכלל הסברים על החקלאות האורגנית והסתיים בקטיף ירקות והכנת ארוחה אורגנית למהדרין. זו הייתה חוויה מדהימה שלא נשכח תודה רבה

דודו

היינו בחוה"מ סוכות. זכינו לפגוש אנשים, שמעטים כמוהם ישנם בארץ. מעתירים חום ורצון ללמד, סבלניים ובעלי המון ידע. הילים החל מגיל ארבע ועד 14, כולל המבוגרים נהנו עד אין קץ. היה לנו ממש נפלא, מתכננים לשוב באביב. תודה רבה

ניר כספי

באנו שלוש משפחות, ארנון המדריך קיבל אותנו בחום וגישה מאוד טובה לילדים בכל הגילאים והפעיל אותם למשך של כשעתיים גם אנו המבוגרים לא השתעממנו ולמדנו הרבה על החקלאות האורגנית. הילדים מאוד התרגשו ולא הפסיקו לדבר על הפעילות כל הדרך הביתה וגם למחרת בגן. טעמנו, למדנו ונהננו. תודה מכל הלב.