כלי המיכון שמשתמשים בחקלאות

החקלאות המודרנית של ימינו מתבססת על כלים ותוכנות ממוחשבות, לצד שימוש במכונות בשטח כגון טרקטורים. שני התהליכים האלו הולכים יד ביד ומשמשים חקלאים בכל העולם בתהליך הייצור והיבול. ישנם כמובן גם כלים פיזיים ומכונות בעלות מערכות הידראוליות שבלעדיהן לא ניתן לעבוד בשדות הפתוחים והגדולים יותר, אך לצד כל זאת ישנו כיום גם המחשב, שהוא חלק בלתי נפרד מתהליך העבודה. ובאמצעותו מנהלים כיום את כל המערכות האוטומטיות, כמו מערכות השקיה ודישון.

ציוד מכני לחקלאים

כל חקלאי עושה שימוש קבוע בכלים מכנים ומערכות הידראוליות. רוב האנשים שאינם בעלי קרבה כלשהי לתחום, בוודאי ידמיינו את החקלאי כאדם שעושה את רוב העבודה עם כפות ידיו, אך המציאות רחוקה מכך. החקלאים של ימינו עושים שימוש בציוד מתקדם שמאפשר לכל אחד ואחת מאיתנו ליהנות בסופו של דבר מהתוצר שלהם בתזונה שלנו. כמו בתחומים רבים אחרים, שבהם היה נהוג בעבר להסתמך בעיקר על עבודת כפיים, כיום המצב שונה לחלוטין וישנן מכונות שמשתלבות במפעלים ופסי יצור, שבסופו של דבר מחליפות חלק רחב מהפעולות שאותן היו מבצעים אנשים.

בתחום החקלאות ישנן מכונות אוטומטיות שניתן כבר היום למצוא בשדות החקלאיים, אך ישנו גם ערך רב לגורם האנושי. ברשימת המכולת של הציוד שמשמש חקלאים, תוכלו עדיין למצוא ארגזים למיניהם שמשרתים מטרות שונות, סולמות שמשמשים לעבודה על צמחיה בגובה, מערכות השקיה על כל סוגיהן, כלי גיזום, מלגזות לשינוע תוצרת חקלאית וסחורות, ציוד מכני הנדסי ומכונות חקלאיות שמתופעלות על ידי מערכות הידראוליות. ציוד מכני שבדרך כלל תמצאו בשדות החקלאיים יהיו לרוב טרקטורים למיניהם, בעלי מכשור חקלאי שונה כמו מחפר, מחפרון ועוד, כאשר לצידם תוכלו למצוא גם מלגזות ומפלסות.

מערכות הידראוליות בתחום החקלאות

בעידן המודרני אנו רואים עליה בשימוש בבוכנות ומערכות הידראוליות בתעשייה החקלאית. דוגמאות לשימוש במערכות אלו תוכלו למצוא במשאיות לאיסוף פסולת, מדחסי אשפה ומערכות בלימה של מכונות כבדות. ישנן מכונות שמהונדסות לצרכי נשיאה של משקלים גדולים ולשם כך הן נעות באיטיות, אך החקלאות לרוב הדגש הוא על מכונות שנעות במהירות יחסית, אך למרחקים קצרים.

מערכות הידראוליות מתבססות על חוקי שיוויי המשקל וחוקי התנועה של נוזלים, כאשר הן מתוכננות ונבנות בהסתמך על מדע זה. על פי העקרונות המדעיים של תחום ההידראוליקה, נוזלים הזורמים בתנאי לחץ, מהווים פקטור משמעותי ביצירתה של אנרגיה. כיום יש ידע רחב ויכולת לשלב וליישם את החוקים השונים גם במכונות שמשמשות את תעשיית החקלאות, לצד המון תחומים נוספים.

ההתבססות על חוקי ההידראוליקה יעילה מאוד בענפים טכנולוגיים, שבהם נוזלים משחקים תפקיד חשוב, כאשר ניתן להבחין בשילוב של מערכות הידראוליות במספר פרמטרים שונים בענף החקלאות. לצד המכונות הכבדות והבסיסיות, ההידראוליקה משמשת גם לאספקת מים לשדות, הגנה מפני שיטפונות ועוד.

טליה

אחת החוויות היותר מהנות בימי שבת עם הילדים. חשיפה לגידול אורגני. סיור ברפת הכוללת האכלת הפרות, סיור בלול , ובגן הירק.... אוספים את הביצים מהלול האורגני, את הירקות מהשדה האורגני....והולכים למיטבח להכין חביתות, סלט ירקות גדול, ופיתות בטאבון בואו והמליצו

רון

היה תענוג לסייר ברפת, בלול ובגן הירק בהרדוף. ארנון הדריך באהבה וסבלנות. גם הילדים הקטנטנים נהנו. מומלץ ביותר!

לירן, ליאת ועידו

רצינו להודות לארנון על יום שבת נפלא בחווה! התחלנו בתה צמחים וחטיפי אנרגיה, המשכנו בסיור במתקני החליבה, הכנת תערובת לפרות, האכלת הפרות והעגלים, האכלת התרנגולות ואיסוף ביצים, ובסוף הכנת ארוחת בוקר מירקות שקטפנו בגינת הירק והביצים הטריות שאספנו מהלול. הסיור היה חוויתי, לימודי, טעים, וכייף אמיתי. הילדים השתתפו ונהנו מאוד (וגם אנחנו!). מומלץ בחום, ולבטח נחזור שוב!

מיטל שלם

הגענו בעקבות המלצה של חברים בחג הפסח והיה פשוט נהדר. הגענו מהמרכז עם הילדים וכל כך נהנו. החלק השני של הסיור בגינה האורגנית בשילוב ארוחה קלה מכל הירקות שקטפנו בגינה מאוד מומלץ. 3 שעות של ניתוק מוחלט מהמרכז לנופים מדהימים ושקט. תודה מיוחדת לארנון ולנעמה

לואי סלמאן

השנה התחברו חג הפסח והפסחא באותו המועד לכן החלטתי לצאת לטיול ולבחור פעילות מבין מגוון הפעיליות המוצעות ברחבי הארץ, הבחירה בסיור ברפת ובשדה של קיבוץ הרדוף הייתה מוצלחת ביותר, ארנון קיבל אותנו ביחד עם יתר המטיילים בחיוך ובצ'אי בלד (תה צמחים טעים ביותר) אחרי שעה וחצי של סיור ברפת עם מגוון פעיליות למבוגרים ולקטנים המשכנו לעוד שעה וחצי של סיור בשדה שכלל הסברים על החקלאות האורגנית והסתיים בקטיף ירקות והכנת ארוחה אורגנית למהדרין. זו הייתה חוויה מדהימה שלא נשכח תודה רבה

דודו

היינו בחוה"מ סוכות. זכינו לפגוש אנשים, שמעטים כמוהם ישנם בארץ. מעתירים חום ורצון ללמד, סבלניים ובעלי המון ידע. הילים החל מגיל ארבע ועד 14, כולל המבוגרים נהנו עד אין קץ. היה לנו ממש נפלא, מתכננים לשוב באביב. תודה רבה

ניר כספי

באנו שלוש משפחות, ארנון המדריך קיבל אותנו בחום וגישה מאוד טובה לילדים בכל הגילאים והפעיל אותם למשך של כשעתיים גם אנו המבוגרים לא השתעממנו ולמדנו הרבה על החקלאות האורגנית. הילדים מאוד התרגשו ולא הפסיקו לדבר על הפעילות כל הדרך הביתה וגם למחרת בגן. טעמנו, למדנו ונהננו. תודה מכל הלב.