הרדוף חוויה אורגנית בחווה
   052-725-00-00
 
 
הרשמה לדיוור אלקטרוני
 
 
 
שלח
 
הזהב של הרפת / מהפכת הזהב
זבל הפרות, אחד הנושאים שהוקדשו להם בשנים האחרונות זמן, מחשבה והרבה כסף כדי למצוא לו פתרונות. פתרונות אקולוגיים, פתרונות כלכליים, ופתרונות פרקטיים שיקלו על חיינו כרפתנים.

ברפת הרדוף, שהוקמה מראשיתה כרפת אורגנית, ראינו ברפת את המרכז של הפעילות החקלאית ואת הפרה כלב שלו, והתיחסנו אל הזבל כמתנה יקרה המאפשרת לחקלאות להתקיים בצורה טובה ונכונה. מתוך כך חיפשנו בשנים האחרונות את הדרך הנכונה לטפל במתנה יקרה זו. עברנו דרך ארוכה של מחשבות ונסיונות לשיפור העבודה עם הזבל והקומפוסט.

היום, בודאי עוד לא בסיום של הדרך הזו, מצאנו שיטת עבודה שעונה על חלק גדול מהבעיות איתן התמודדנו. לא אתאר את שלבי הדרך כולה, אלא, את השיטה עצמה בה אנו עובדים היום, שלדעתי יכולה בקלות רבה להיות מיושמת ברפת ללא השקעות כספיות ולהפך, לחסוך בהוצאות השוטפות.

לאחר שבנינו במשך הזמן מרבץ עמוק ויבש בכל הרפת, בעומק של לפחות שלושים סנטימטר התחלנו במהלך כל יום לפזר עם השופל את כל הזבל הנוזלי מהמדרכים ומחצר ההמתנה על המרבץ. לאחר הפזור אנו מקלטרים. כמה שיותר עמוק יותר טוב.
הקלטור לעומק משתף כמות זבל גדולה ביבוש הזבל הרטוב. חשיבות גדולה לקלטור היומיומי כדי שתהליכי התפרקות הזבל יהיו אירוביים ולא אנאירוביים ובכך למנוע מחידקים בעיתיים להתפתח.

גם בחורף אנו מקלטרים קבוע פעם או פעמים ביום, כל קלטור עוזר ליבוש המרבץ. בקיץ אפשר לשנע זבל רטוב למקומות יבשים בסככה ולהזיז במקומו זבל יבש ממקומות יבשים.

בסוף כל יום מרבץ הפרות מקולטר ואין זבל נוזלי במעצרות בכל הרפת.
הזבל הנוזלי מעורבב עם זבל המרבץ על ידי הקלטור הופך את מרבץ הפרה למשטח קומפוסט כשנצטרך קומפוסט לשדה נוציא מהסככות לשדה אותו נרצה לטייב.

את זבל חצרות הקיץ נכניס לפני הגשמים לסככה למשך החורף. אין כל הוצאת זבלים טריים מהרפת במשך כל חודשי השנה.
לדעתי לאחר יותר משנה שאנחנו עובדים בשיטה המתוארת הבנו שסככת הרפת היא גם אתר עיבוד הזבל ולכן הפרות רובצות על קומפוסט רך יבש ונעים. גודל הסככה צריך להיות מספיק גדול בכדי שיוכל להכיל את כל ההפרשות של הפרות ולהשאר יבש, מנסיוני לא יותר גדול מההמלצות המקובלות בענף.

לסיכום :הזבל שהפרה נותנת לנו הוא משאב יקר ערך. פעם אחת לרפת כמצע יבש ונעים לפרות, ופעם שניה לשדה כדשן משובח.

בנוסף, אנו יוצאים נשכרים גם מהחיסכון הגדול בכמות ההובלות של חומרי יבוש, והחסכון בהובלות זבל מהרפתות לאתרי הקומפוסט, שמשמעותם ניהול אקולוגי יותר של ענף הרפת.

יורם קלגרד
 
 
אודות    •    חקלאות ותזונה אורגנית    •    תמונות מחוות הרדוף    •    שאלות ותשובות    •    המלצות    •    צור קשר