הרדוף חוויה אורגנית בחווה
   052-725-00-00
 
 
הרשמה לדיוור אלקטרוני
 
 
 
שלח
 
מזון אורגני
מה פירוש אורגני ?
כאשר מוצר מוצג כ"אורגני" פירוש הדבר שהוא גודל ללא דשנים וחומרי הדברה כימים סינתטיים אלא בדרך שתומכת באדמה ובמערכות חיים. חקלאות אורגנית מחויבת בהשגת איזון עם הטבע.
מהי ההגדרה המדויקת של אורגני ?
בשנת 1995 חבר התקנים האורגנים הלאומי בארה"ב (NOSB ) הגדיר את האורגני כך: "אורגני היא שיטת גידול אקולוגית אשר מעודדת ותומכת במגוון מינים, מחזורים ביולוגים ופעילות ביולוגית בקרקע, היא בנויה על הוספות מינימאליות של חומרים לא טבעיים ועל שיטות גידול שמשמרות, שומרות ומעודדות הרמוניה אקולוגית".
יותר טוב למים :
המים מהווים 2/3 ממסת גופינו ומכסים 3/4 מפני השטח של כדור- הארץ. הסוכנות האמריקאית לשמירה על הסביבה (EPA) מעריכה שלמרות חשיבותם העצומה של המים, קוטלי חרקים שחלקם חשודים כמסרטנים, מגיעים למי התהום ב- 38 מדינות בארה"ב וע"י כך מזהמים את מי השתייה ליותר מחצי האוכלוסייה בארה"ב. מהשדה ועד חנות המכולת, החקלאות האורגנית משתמשת בחומרים המונעים זיהום כימי ודליפת חנקן וע"י כך שומרת על מקורות המים.
יותר טוב לרובד הקרקע העליון :
גידול אינטנסיבי מונוקולטורי – גידול אחד קבוע - וחקלאות כימית אינטנסיבית גרמו לאי פוריות של מיליוני טון ברובד הקרקע העליון בארה"ב במהלך השנים. חקלאות אורגנית עוזרת לשמור את הכלי החשוב ביותר ביצור: האדמה ע"י בניית חומר אורגני עם קומפוסט וצמחי כיסוי וכן ע"י מחזורי גידול מגוונים.
תקנים מחמירים להבטחת איכות:
הצרכנים יכולים להיות בטוחים שאם הם רוכשים מוצרים המסומנים "אורגני", ע"י גוף המוסמך לכך, בארץ חברת "אגריאור", המוצרים גודלו וטופלו בשיטות קפדניות של שמירה על איכות הסביבה ללא רעלים וכימיקלים וללא התערבות גנטית. גופים מוסמכים מבצעים פיקוח על המגדלים, השדות ותעשיית המוצרים הסופיים בכדי להבטיח שהמוצרים אכן אורגניים.
יותר טוב לבריאות :
הרבה מחומרי ההדברה שאושרו לשימוש קיבלו את האישור זמן רב לפני שנעשו מחקרים הקושרים חלק מחומרים הכימיים אלה לסרטן ולמחלות נוספות. היום ה-EPA מחשיב: 60% מקוטלי העשבים (herbicides ), 90% מקוטלי הפטריות ( fungicides ), 30% מקוטלי החרקים (insecticides ) כגורמיסרטן פוטנציאלים .
בשנת 1987 פרסמה האקדמיה האמריקאית למדעים, NAS , הערכה שכ- 1.4 מליון אמריקאים צפויים לחלות בסרטן במהלך חייהם כתוצאה מפגיעת חומרי הדברה. בקליפורניה 5 מתוך 9 חומרי ההדברה הנפוצים ביותר הם חומרים כימיים מסרטנים.
יותר טוב לילדינו :
הגוף הגדל של ילדים והמטבוליזם הפעיל שלהם, הופך אותם ליותר חשופים לנזקים כתוצאה משאריות חומרי הדברה במזון. ילד ממוצע נחשף פי ארבע מאדם מבוגר לכשמונה קוטלי חרקים הידועים כמסרטנים במזון. בחירת המזון שעושים צרכנים היום תיקבע את בריאות ילדיהם מחר.
יותר טוב לחקלאים הכפריים הקטנים :
חקלאות אורגנית מהווה היום את אחד הפתרונות היחידים לחקלאים קטנים וכפריים. הרבה חקלאים אורגנים בארה"ב הם חלק מחוות משפחתיות קטנות של פחות מ- 1,000 דונם. חקלאות אורגנית היא אחד הדרכים לשמור על חקלאים פרטיים קטנים. דבר חשוב במיוחד בישראל שהאלטרנטיבה לכך היא אובדן של כל השטחים הפתוחים הירוקים לטובת כרישי נדל"ן, ראה את התהליך במושבים בשנים האחרונות.
לשמור על קרקעות :
הקרקע היא כלי העבודה היקר ביותר לחקלאות האורגנית. החקלאות האורגנית מתייחסת לזבל כאל חלק יסודי בשרשרת המזון, הקרקע נבנית ע"י חומרים טבעיים כמו קומפוסט. גורם נוסף הבונה את הקרקע הוא מגוון גידולים ולא גידול יחיד לאורך תקופה ארוכה. הרשות האמריקאית לשימור הקרקע (SCS) מעריכה שיותר מ- 3 מיליארד טון קרקע אובדת כל שנה בשטחים החקלאים בארה"ב, הסיבה העיקרית היא חקלאות מונו אינטנסיבית למשך שנים ושימוש אינטנסיבי בחומרים כימיים.
בתי- גידול בריאים יותר :
החקלאות האורגנית שמה את האיזון בטבע בראש סדר העדיפויות. חקלאות אורגנית מונעת את הסיכון למחלות אצל בני- אדם, חיות וצמחי הבר ע"י אי שימוש בחומרי דברה מזיקים.
חיות וצמחי בר הגדלים בקרבת גידולים אורגנים מרוויחים מגדרות סוף ושמירה נוספת של שטחים טבעיים .
שמירה על המגוון הביולוגי:
אובדן מינים של בעלי חיים הוא אחד הדאגות הגדולות ביותר מבחינה אקולוגית בימינו. הרבה חקלאים אורגנים השתמשו, אספו ושמרו זרעים של זנים פתוחים לצורך גידולם, זאת בהשוואה לחקלאות הקונונציונלית המשתמשת בעיקר בזני מכלוא לצורך אחידות, נוחות בשיווק ויופי קוסמטי. הצרכים המודרניים הללו מתעלמים מהערך בשימור מגוון של זרעים וע"י כך לשמר איזון אקולוגי רב יותר.
למה מוצרים אורגנים יותר יקרים ?
אולי נראה שמוצרים אורגנים יותר יקרים, אך במציאות החקלאות הקונבנציונאלית יקרה יותר בגלל המחיר הסביבתי והבריאותי לחברה הקשורים בקשר ישיר לחומרי הדברה ודישונים כימיים הנהוגים בה.
במחירים אלה יש לכלול:
את הסיוע הממשלתי בצורת סובסידיות לחקלאות הקונבנציונאלית.
זיהום מקורות מים ציבוריים.
איבוד בתי גידול לחיות וצמחי בר וכן של רובד הקרקע העליון.
עלייה בהוצאות הבריאותיות.
העלות של הבקרה על חומרי הדברה.
המחיר לנקות ולהשמיד פסולת מסוכנת הנוצרת בתהליך היצור של חומרי הדברה.
קניה של מוצרים אורגנים היא השקעה ישירה בעתיד בר קיימא של ארצנו ועולמנו.
מה גודלה של התעשייה האורגנית ומה קצב הגידול שלה ?
השוק האורגני הוא אחד הגורמים המתפתחים בקצב המהיר ביותר בשוק.
כבר שבע שנים ברציפות שיש עליה שנתית של מעל 20% במכירות עם שיא של 26% בשנת 1996.
איגוד הסוחרים האמריקאי פרסם את הנתון של 3.5 מיליארד דולר בשנת 1996.
ארגון החנויות האמריקאי פרסם שב- 42% מהחנויות בארה"ב יש מוצרים אורגנים, וכ- 25% מהצרכנים קונים מוצר אורגני או טבעי לפחות פעם בשבוע .
מזון טעים יותר :
טבחים המכירים את המוצרים האורגנים אומרים שהמוצרים הללו טעימים יותר.
אדמה מאוזנת היטב מגדלת צמחים בריאים אשר מיצרים ירקות ופירות בטעם טרי כאילו הם נקטפו זה עתה ואורך חיי מדף שלהם ארוך יותר.
 
 
אודות    •    חקלאות ותזונה אורגנית    •    תמונות מחוות הרדוף    •    שאלות ותשובות    •    המלצות    •    צור קשר