מה פירוש אורגני ?

כאשר מוצר מוצג כ"אורגני" פירוש הדבר שהוא גודל ללא דשנים וחומרי הדברה כימים סינתטיים אלא בדרך שתומכת באדמה ובמערכות חיים. חקלאות אורגנית מחויבת בהשגת איזון עם הטבע.

מהי ההגדרה המדויקת של אורגני ?

בשנת 1995 חבר התקנים האורגנים הלאומי בארה"ב (NOSB ) הגדיר את האורגני כך: "אורגני היא שיטת גידול אקולוגית אשר מעודדת ותומכת במגוון מינים, מחזורים ביולוגים ופעילות ביולוגית בקרקע, היא בנויה על הוספות מינימאליות של חומרים לא טבעיים ועל שיטות גידול שמשמרות, שומרות ומעודדות הרמוניה אקולוגית".

יותר טוב למים :

המים מהווים 2/3 ממסת גופינו ומכסים 3/4 מפני השטח של כדור- הארץ. הסוכנות האמריקאית לשמירה על הסביבה (EPA) מעריכה שלמרות חשיבותם העצומה של המים, קוטלי חרקים שחלקם חשודים כמסרטנים, מגיעים למי התהום ב- 38 מדינות בארה"ב וע"י כך מזהמים את מי השתייה ליותר מחצי האוכלוסייה בארה"ב. מהשדה ועד חנות המכולת, החקלאות האורגנית משתמשת בחומרים המונעים זיהום כימי ודליפת חנקן וע"י כך שומרת על מקורות המים.

יותר טוב לרובד הקרקע העליון :

גידול אינטנסיבי מונוקולטורי – גידול אחד קבוע - וחקלאות כימית אינטנסיבית גרמו לאי פוריות של מיליוני טון ברובד הקרקע העליון בארה"ב במהלך השנים. חקלאות אורגנית עוזרת לשמור את הכלי החשוב ביותר ביצור: האדמה ע"י בניית חומר אורגני עם קומפוסט וצמחי כיסוי וכן ע"י מחזורי גידול מגוונים.

תקנים מחמירים להבטחת איכות:

הצרכנים יכולים להיות בטוחים שאם הם רוכשים מוצרים המסומנים "אורגני", ע"י גוף המוסמך לכך, בארץ חברת "אגריאור", המוצרים גודלו וטופלו בשיטות קפדניות של שמירה על איכות הסביבה ללא רעלים וכימיקלים וללא התערבות גנטית. גופים מוסמכים מבצעים פיקוח על המגדלים, השדות ותעשיית המוצרים הסופיים בכדי להבטיח שהמוצרים אכן אורגניים.

יותר טוב לבריאות :

הרבה מחומרי ההדברה שאושרו לשימוש קיבלו את האישור זמן רב לפני שנעשו מחקרים הקושרים חלק מחומרים הכימיים אלה לסרטן ולמחלות נוספות. היום ה-EPA מחשיב: 60% מקוטלי העשבים (herbicides ), 90% מקוטלי הפטריות ( fungicides ), 30% מקוטלי החרקים (insecticides ) כגורמיסרטן פוטנציאלים .

בשנת 1987 פרסמה האקדמיה האמריקאית למדעים, NAS , הערכה שכ- 1.4 מליון אמריקאים צפויים לחלות בסרטן במהלך חייהם כתוצאה מפגיעת חומרי הדברה. בקליפורניה 5 מתוך 9 חומרי ההדברה הנפוצים ביותר הם חומרים כימיים מסרטנים.

יותר טוב לילדינו :

הגוף הגדל של ילדים והמטבוליזם הפעיל שלהם, הופך אותם ליותר חשופים לנזקים כתוצאה משאריות חומרי הדברה במזון. ילד ממוצע נחשף פי ארבע מאדם מבוגר לכשמונה קוטלי חרקים הידועים כמסרטנים במזון. בחירת המזון שעושים צרכנים היום תיקבע את בריאות ילדיהם מחר.

יותר טוב לחקלאים הכפריים הקטנים :

חקלאות אורגנית מהווה היום את אחד הפתרונות היחידים לחקלאים קטנים וכפריים. הרבה חקלאים אורגנים בארה"ב הם חלק מחוות משפחתיות קטנות של פחות מ- 1,000 דונם. חקלאות אורגנית היא אחד הדרכים לשמור על חקלאים פרטיים קטנים. דבר חשוב במיוחד בישראל שהאלטרנטיבה לכך היא אובדן של כל השטחים הפתוחים הירוקים לטובת כרישי נדל"ן, ראה את התהליך במושבים בשנים האחרונות.

לשמור על קרקעות :

הקרקע היא כלי העבודה היקר ביותר לחקלאות האורגנית. החקלאות האורגנית מתייחסת לזבל כאל חלק יסודי בשרשרת המזון, הקרקע נבנית ע"י חומרים טבעיים כמו קומפוסט. גורם נוסף הבונה את הקרקע הוא מגוון גידולים ולא גידול יחיד לאורך תקופה ארוכה. הרשות האמריקאית לשימור הקרקע (SCS) מעריכה שיותר מ- 3 מיליארד טון קרקע אובדת כל שנה בשטחים החקלאים בארה"ב, הסיבה העיקרית היא חקלאות מונו אינטנסיבית למשך שנים ושימוש אינטנסיבי בחומרים כימיים.

בתי- גידול בריאים יותר :

החקלאות האורגנית שמה את האיזון בטבע בראש סדר העדיפויות. חקלאות אורגנית מונעת את הסיכון למחלות אצל בני- אדם, חיות וצמחי הבר ע"י אי שימוש בחומרי דברה מזיקים.

חיות וצמחי בר הגדלים בקרבת גידולים אורגנים מרוויחים מגדרות סוף ושמירה נוספת של שטחים טבעיים .

שמירה על המגוון הביולוגי:

אובדן מינים של בעלי חיים הוא אחד הדאגות הגדולות ביותר מבחינה אקולוגית בימינו. הרבה חקלאים אורגנים השתמשו, אספו ושמרו זרעים של זנים פתוחים לצורך גידולם, זאת בהשוואה לחקלאות הקונונציונלית המשתמשת בעיקר בזני מכלוא לצורך אחידות, נוחות בשיווק ויופי קוסמטי. הצרכים המודרניים הללו מתעלמים מהערך בשימור מגוון של זרעים וע"י כך לשמר איזון אקולוגי רב יותר.

למה מוצרים אורגנים יותר יקרים ?

אולי נראה שמוצרים אורגנים יותר יקרים, אך במציאות החקלאות הקונבנציונאלית יקרה יותר בגלל המחיר הסביבתי והבריאותי לחברה הקשורים בקשר ישיר לחומרי הדברה ודישונים כימיים הנהוגים בה.

במחירים אלה יש לכלול:

את הסיוע הממשלתי בצורת סובסידיות לחקלאות הקונבנציונאלית.

זיהום מקורות מים ציבוריים.

איבוד בתי גידול לחיות וצמחי בר וכן של רובד הקרקע העליון.

עלייה בהוצאות הבריאותיות.

העלות של הבקרה על חומרי הדברה.

המחיר לנקות ולהשמיד פסולת מסוכנת הנוצרת בתהליך היצור של חומרי הדברה.

קניה של מוצרים אורגנים היא השקעה ישירה בעתיד בר קיימא של ארצנו ועולמנו.

מה גודלה של התעשייה האורגנית ומה קצב הגידול שלה ?

השוק האורגני הוא אחד הגורמים המתפתחים בקצב המהיר ביותר בשוק.

כבר שבע שנים ברציפות שיש עליה שנתית של מעל 20% במכירות עם שיא של 26% בשנת 1996.

איגוד הסוחרים האמריקאי פרסם את הנתון של 3.5 מיליארד דולר בשנת 1996.

ארגון החנויות האמריקאי פרסם שב- 42% מהחנויות בארה"ב יש מוצרים אורגנים, וכ- 25% מהצרכנים קונים מוצר אורגני או טבעי לפחות פעם בשבוע .

מזון טעים יותר :

טבחים המכירים את המוצרים האורגנים אומרים שהמוצרים הללו טעימים יותר.

אדמה מאוזנת היטב מגדלת צמחים בריאים אשר מיצרים ירקות ופירות בטעם טרי כאילו הם נקטפו זה עתה ואורך חיי מדף שלהם ארוך יותר.

טליה

אחת החוויות היותר מהנות בימי שבת עם הילדים. חשיפה לגידול אורגני. סיור ברפת הכוללת האכלת הפרות, סיור בלול , ובגן הירק.... אוספים את הביצים מהלול האורגני, את הירקות מהשדה האורגני....והולכים למיטבח להכין חביתות, סלט ירקות גדול, ופיתות בטאבון בואו והמליצו

רון

היה תענוג לסייר ברפת, בלול ובגן הירק בהרדוף. ארנון הדריך באהבה וסבלנות. גם הילדים הקטנטנים נהנו. מומלץ ביותר!

לירן, ליאת ועידו

רצינו להודות לארנון על יום שבת נפלא בחווה! התחלנו בתה צמחים וחטיפי אנרגיה, המשכנו בסיור במתקני החליבה, הכנת תערובת לפרות, האכלת הפרות והעגלים, האכלת התרנגולות ואיסוף ביצים, ובסוף הכנת ארוחת בוקר מירקות שקטפנו בגינת הירק והביצים הטריות שאספנו מהלול. הסיור היה חוויתי, לימודי, טעים, וכייף אמיתי. הילדים השתתפו ונהנו מאוד (וגם אנחנו!). מומלץ בחום, ולבטח נחזור שוב!

מיטל שלם

הגענו בעקבות המלצה של חברים בחג הפסח והיה פשוט נהדר. הגענו מהמרכז עם הילדים וכל כך נהנו. החלק השני של הסיור בגינה האורגנית בשילוב ארוחה קלה מכל הירקות שקטפנו בגינה מאוד מומלץ. 3 שעות של ניתוק מוחלט מהמרכז לנופים מדהימים ושקט. תודה מיוחדת לארנון ולנעמה

לואי סלמאן

השנה התחברו חג הפסח והפסחא באותו המועד לכן החלטתי לצאת לטיול ולבחור פעילות מבין מגוון הפעיליות המוצעות ברחבי הארץ, הבחירה בסיור ברפת ובשדה של קיבוץ הרדוף הייתה מוצלחת ביותר, ארנון קיבל אותנו ביחד עם יתר המטיילים בחיוך ובצ'אי בלד (תה צמחים טעים ביותר) אחרי שעה וחצי של סיור ברפת עם מגוון פעיליות למבוגרים ולקטנים המשכנו לעוד שעה וחצי של סיור בשדה שכלל הסברים על החקלאות האורגנית והסתיים בקטיף ירקות והכנת ארוחה אורגנית למהדרין. זו הייתה חוויה מדהימה שלא נשכח תודה רבה

דודו

היינו בחוה"מ סוכות. זכינו לפגוש אנשים, שמעטים כמוהם ישנם בארץ. מעתירים חום ורצון ללמד, סבלניים ובעלי המון ידע. הילים החל מגיל ארבע ועד 14, כולל המבוגרים נהנו עד אין קץ. היה לנו ממש נפלא, מתכננים לשוב באביב. תודה רבה

ניר כספי

באנו שלוש משפחות, ארנון המדריך קיבל אותנו בחום וגישה מאוד טובה לילדים בכל הגילאים והפעיל אותם למשך של כשעתיים גם אנו המבוגרים לא השתעממנו ולמדנו הרבה על החקלאות האורגנית. הילדים מאוד התרגשו ולא הפסיקו לדבר על הפעילות כל הדרך הביתה וגם למחרת בגן. טעמנו, למדנו ונהננו. תודה מכל הלב.