מזון אורגני הוא המזון שנועד לאדם ולבעלי-החיים. זהו המזון היחיד שצרכו במשך מילוני שנים במצבו הטבעי.

מזון אורגני מהצומח הוא מזון הגדל באדמה ובסביבה נקייה מכימיקלים ורעלים.

האדמה מדושנת בדשן אורגני (חומרים טבעיים בלבד) המיוצר בתהליך תסיסה טבעי.

המזון עצמו גדל על פני הקרקע מבלי לספוג ריסוסים כימיים (חומרי הדברה) המפרים את האיזון של המערכת האקולוגית כולה.

מזון אורגני מהחי (בשר מוצרי חלב, ביצים...) אינו ספוג בהורמונים, אנטיביוטיקה, ותרופות למיניהם. אותם הורמונים הם המקור להתבגרות המינית המוקדמת הנפוצה ברחבי העולם. התבגרות המובילה להתפתחות סוגי סרטן באיברי הרבייה (סרטן שד, רחם ושחלות).

האנטיביוטיקה קוטלת חיידקים, ואת תאי הגוף הבריאים והלא בריאים ללא הבחנה. התוצאה היא התפתחות של זיהומים מורכבים ומסובכים יותר. המערכת החיסונית נחלשת, והגוף נעשה רגיש יותר למחלות.

סכנות במזון לא-אורגני (מהצומח)

חומרי ההדברה והכימיקלים השונים נספגים בתאי הגוף, וגורמים במשך הזמן לכל מחלה אפשרית. החל מאלרגיות למיניהן, ועד לסרטן.

כל הכימיקלים שנעשה בהם שימוש בחקלאות זרים לחלוטין לגוף האדם, וכל טיפה מהם גורמת לנזק. הגוף אינו מסוגל להתמודד מול המגוון הרחב של הכימיקלים השונים. לאורך זמן, הרעלים מצטברים באיברים וברקמות הגוף, ללא יכולת לנקזם, ומתפתחות מחלות חמורות.

ההנדסה הגנטית מייצרת באמצעות שינויים במבנה הגנטי של הצמחים - זנים גדולים יותר, יפים יותר, ובעלי חיי מדף ארוכים יותר. כל התכונות ה"נעלות" הללו גורמות לחוסר איזון במרכיבי התזונה, שלא כמו בזרעים המקוריים שלא טופלו.

ההנדסה הגנטית קיימת רק מספר שנים, ואת הנזקים האדירים שהיא גורמת יהיה אפשרי לראות רק בעוד מספר שנים.

ירקות ופירות העונה – יש חשיבות בצריכת ירקות ופירות בהתאם לעונה שבה הם אמורים לשאת פרי.

המגוון הגדול של מזון צמחי מאפשר לנו ליהנות משפע של טעמים במשך השנה כולה. כל ירק ופרי צומח ומתפתח בהתאם לתנאי הסביבה. חלקם צריכים קור חורפי, ואחרים שעות ארוכות של שמש וחום. יש גם הבדל משמעותי בערך התזונתי של פירות וירקות הגדלים בחורף לעומת אלו הגדלים בקיץ. הם שונים ביחס הויטמינים והמינרלים ובהשפעתם המיידית על מערכות הגוף. חשוב לצרוך פירות וירקות עונתיים בלבד. במקרים רבים פירות הנמכרים בשווקים שלא בעונתם נשמרו במשך חודשים ארוכים בחדרי קירור, ואיכותם ירודה באופן ניכר.

האדמה סופגת כל כימיקל שמחדירים ומרססים לתוכה. חומרי ההדברה והדשנים השונים מגיעים עד למי התהום ומרעילים אותם. אדמה הסופגת לאורך זמן כימיקלים בכמויות אדירות, בסופו של דבר מאבדת לחלוטין את הפוריות שלה, והיא יוצאת לחלוטין מכלל שימוש ! תהליך השיקום הוא ארוך ומסובך. אני תוהה מה חושבים לעצמם אותם חקלאים הגורמים להרס גדול כל-כך, שבסופו של דבר אלו ילדיהם והדורות הבאים שיאלצו להתמודד עם הנזק והמחסור באדמה פורייה ?

הרמוניה ואיזון בעולם הטבע המופלא

אין חשיבות גדולה יותר בתקופה זו של חיינו, מאשר לשמור ולהגן ככל האפשר על איכות הסביבה ועל האיזון האקולוגי. נזק רב נעשה בעשרות השנים שחלפו, אך עוד יש באפשרותנו את ההזדמנות להפסיק את ההרס ולאפשר לטבע המזוהם הזדמנות להשתקם ולחזור לאיזון הטבעי והטהור.

ככל שיגדלו כמויות גדולות יותר של מזון אורגני, הזמינות שלו תהיה גבוהה יותר, כך שנוכל לקנות אותו קרוב יותר לבית. הצורך בהעברת מזון ממקום למקום יפחת, מה שיתרום לירידה משמעותית בזיהום האוויר.

ככל שנצרוך יותר מזון אורגני, כך יפחת השימוש במדבירי מזיקים, קוטלי עשבים וכימיקלים רבים אחרים. האדמה תישאר בריאה ופורייה יותר, האוויר יהיה נקי יותר, והמים יהיו ראויים יותר לשתייה. כל האנושות תצעד יחד קדימה לקראת בריאות טובה יותר.

גידול מזון מהחי כרוך בבזבוז רב של משאבים טבעיים. כדי להאכיל מספר דומה של אנשים במזון מהחי, נדרשים פי 10-20 שטחי אדמה ופי 100-1000 כמות של מים לעומת מזון צמחי באיכות גבוהה בהרבה. למעשה, כל אדם הניזון במזון מהחי, אוכל בעקיפין את מזונם של אנשים רבים שמתים מרעב ברחבי העולם.

רק חקלאות אורגנית מהצומח יכולה להזין לאורך דורות מיליארדי בני-אדם בכל כדור הארץ.

"כשאנחנו משתמשים באינטואיציה הפנימית והאינטליגנציה, הטבע מחייך אלינו.

כשאנו לא משתמשים, הוא נשאר סבלני וחומל, תוהה מדוע יצירתו התעוותה כל כך."

אלירן דה-מאיו

דואר אלקטרוני: elirand2@hotmail.com

טליה

אחת החוויות היותר מהנות בימי שבת עם הילדים. חשיפה לגידול אורגני. סיור ברפת הכוללת האכלת הפרות, סיור בלול , ובגן הירק.... אוספים את הביצים מהלול האורגני, את הירקות מהשדה האורגני....והולכים למיטבח להכין חביתות, סלט ירקות גדול, ופיתות בטאבון בואו והמליצו

רון

היה תענוג לסייר ברפת, בלול ובגן הירק בהרדוף. ארנון הדריך באהבה וסבלנות. גם הילדים הקטנטנים נהנו. מומלץ ביותר!

לירן, ליאת ועידו

רצינו להודות לארנון על יום שבת נפלא בחווה! התחלנו בתה צמחים וחטיפי אנרגיה, המשכנו בסיור במתקני החליבה, הכנת תערובת לפרות, האכלת הפרות והעגלים, האכלת התרנגולות ואיסוף ביצים, ובסוף הכנת ארוחת בוקר מירקות שקטפנו בגינת הירק והביצים הטריות שאספנו מהלול. הסיור היה חוויתי, לימודי, טעים, וכייף אמיתי. הילדים השתתפו ונהנו מאוד (וגם אנחנו!). מומלץ בחום, ולבטח נחזור שוב!

מיטל שלם

הגענו בעקבות המלצה של חברים בחג הפסח והיה פשוט נהדר. הגענו מהמרכז עם הילדים וכל כך נהנו. החלק השני של הסיור בגינה האורגנית בשילוב ארוחה קלה מכל הירקות שקטפנו בגינה מאוד מומלץ. 3 שעות של ניתוק מוחלט מהמרכז לנופים מדהימים ושקט. תודה מיוחדת לארנון ולנעמה

לואי סלמאן

השנה התחברו חג הפסח והפסחא באותו המועד לכן החלטתי לצאת לטיול ולבחור פעילות מבין מגוון הפעיליות המוצעות ברחבי הארץ, הבחירה בסיור ברפת ובשדה של קיבוץ הרדוף הייתה מוצלחת ביותר, ארנון קיבל אותנו ביחד עם יתר המטיילים בחיוך ובצ'אי בלד (תה צמחים טעים ביותר) אחרי שעה וחצי של סיור ברפת עם מגוון פעיליות למבוגרים ולקטנים המשכנו לעוד שעה וחצי של סיור בשדה שכלל הסברים על החקלאות האורגנית והסתיים בקטיף ירקות והכנת ארוחה אורגנית למהדרין. זו הייתה חוויה מדהימה שלא נשכח תודה רבה

דודו

היינו בחוה"מ סוכות. זכינו לפגוש אנשים, שמעטים כמוהם ישנם בארץ. מעתירים חום ורצון ללמד, סבלניים ובעלי המון ידע. הילים החל מגיל ארבע ועד 14, כולל המבוגרים נהנו עד אין קץ. היה לנו ממש נפלא, מתכננים לשוב באביב. תודה רבה

ניר כספי

באנו שלוש משפחות, ארנון המדריך קיבל אותנו בחום וגישה מאוד טובה לילדים בכל הגילאים והפעיל אותם למשך של כשעתיים גם אנו המבוגרים לא השתעממנו ולמדנו הרבה על החקלאות האורגנית. הילדים מאוד התרגשו ולא הפסיקו לדבר על הפעילות כל הדרך הביתה וגם למחרת בגן. טעמנו, למדנו ונהננו. תודה מכל הלב.