קהילת חירם

קהילת חירם פועלת בתחום בריאות הנפש כמרכז המתמחה בשיקום צעירים שחוו משבר נפשי. באמצעות חיי קהילה המאפשרים שייכות ובטחון, ודרך פיתוח מודעות עצמית והרגלי חיים – יכולים המתמודדים למצוא משמעות ותקווה חדשה, לחזור למעגל העבודה ולחיות את חייהם בכבוד.

דרכנו הטיפולית נשענת על תפיסת עולם אנתרופוסופית, רוחנית ואנושית, ומכירה באפשרות להשתנות ולצמוח ובקשר המרפא בין האדם והעולם.

הדרך השיקומית שלנו

דרך השיקום בחירם מתחילה מחיי קהילה אינטנסיביים המאפשרים לכל אדם לפגוש את חבריו ואת עצמו על מעלותיו, וחולשותיו שמחתו וסבלו. וכך נוצרת דרך חיים משותפת העוזרת לשנות הרגלים ודפוסי התנהגות שמוטבעים בכל אחד מאתנו. אנו יוצרים מרחב שבו ניתן לגלות ולמצוא את האני החופשי, היקר מכל, שאבד בתוך המשבר ולהיווכח שיש מקום שבו רואים אותי באמת, שיש מי שמוכן להכיל אותי ואת מאבק חיי, מאמין בי ונמצא בשבילי ברגעים הקשים ביותר.

מערך השיקום

מערך השיקום בחירם כולל ארבע מסגרות:

· השיקום האינטנסיבי- מחולק לשתי מסגרות:

o לצעירים עד גיל 24- כשנתיים ראשונות. מגורים במתחם חירם בקיבוץ הרדוף.

o בוגרים בגילאי 24-45 כשלוש שנים ראשונות. מגורים במתחם חירם בקיבוץ הרדוף.

· יחידת המעבר- נמשך כשנה עד שנתיים. מגורים במתחם חירם בקיבוץ הרדוף.

· דיור מוגן- בו ניתן לשהות ללא הגבלת זמן. מגורים עצמאיים בקרית טבעון ובסביבתה.

מערך זה יוצר תהליך אורגני, רציף והדרגתי, המוביל את המתמודד מרגע הגעתו ועד ליציאה לחיים עצמאיים ככל שניתן.

תעסוקה

לנושא התעסוקה חלק משמעותי בתהליך השיקום הכולל. למלאכות יד וחקלאות, בהם עוסקים המתמודדים כוח מרפא ומאזן, שמוריד את תודעת המתמודד ממערבולות הרגש והמחשבות הכפייתיות, אל שלוות הגפיים. כך מתווספת העבודה אל התהליכים החברתיים והתודעתיים, וקושרת אותם בצורה בריאה ומאזנת לחיים הממשיים.

מרכיבי העבודה

לעבודה אנו מקדישים כמחצית משעות הערות. העבודה מכילה מספר מרכיבים שצירופם מגביר משמעותית את הסיכויים להצלחה ואלו הם:

ייעוד ומשמעות - מהווה מוטיב מרכזי לפיו לכל אדם שליחות ומשימה ספציפיים, אותם יגשים דרך העבודה.

מפגש חברתי - העבודה בקבוצה מחזקת מוטיבציה ותחושת שייכות ומקטינה את תחושת הבדידות.

התמחות - ההתמחות מעמיקה את ההיכרות והקשר למלאכה ואת המחויבות אליה בכל נימי הנפש והרוח. פרנסה - הפרנסה משחררת את האדם מתלות באחרים. “אני מפרנס את עצמי” זוהי חוויה בסיסית הכרחית לכל אדם, לרבות נפגעי נפש שרובם לא פרנסו את עצמם מעולם.

לסיכום - אנו מאמינים שהיבטים אלה רלוונטיים לכל אדם וביתר שאת לאנשים פגועים. ככל שיתקיימו יותר מהיסודות הנ”ל בו זמנית, רב יותר הסיכוי לאחוז בעבודה לאורך זמן.

הרצף התעסוקתי

במהלך השנים יצרנו רצף תעסוקתי לליווי אנשינו החל מהגעתם לחירם במצבים קשים, לעתים פוסט אשפוזיים, ועד השמתם בתעסוקה בשוק החופשי, עם סיום תקופת השיקום. כל מתמודד חייב לעבוד כבר מההתחלה חמישה ימים בשבוע, חמש שעות ביום. בהמשך, להגיע בשאיפה ליום עבודה מלא של שמונה שעות.

בכל אחד מפתרונות התעסוקה, הקרויים בחירם סדנה יש איש צוות אחראי, בעל מקצוע בתחומו ועם יכולות בתחום שיקום הנפש.

מגוון אפשרויות העבודה הקיים בחירם:

סדנאות הבית

בשנת השיקום הראשונה מתחלקים המתמודדים לשניים:

· המטבח של חירם- שם הם שותפים בהכנת ארוחת הצהרים לכלל הצוות והמתמודדים.

· השדה החקלאי-אורגני "גן הבית"- שם מתנסים המתמודדים בעבודות חקלאיות שונות: קטיפים מסוגים שונים ואריזתם לקראת מכירתו ללקוחות "גן הבית", שתילה, עישוב ותחזוקת הגידולים החקלאים. לעבודה באוויר הפתוח, למגע הבלתי אמצעי עם האדמה, הצמחים והטבע, בשילוב עם שותפות באחריות על גידולים חקלאים- שופעים בריאות - יש השפעה מרגיעה ומרפאה עבור כל אדם. בשדה אתגר מיוחד- על פני עונות השנה יש להתמודד עם ביטויים שונים של מזג אוויר: חום קיצוני או לחילופין קור, רטיבות ובוץ. הדבר מהווה אתגר גדול ויחד עם זאת מכשל ומחזק. כל זאת קורה בסביבה של חבר'ה התומכים זה בזה ברגעים קשים וגם שותפים לרגעים שמחים ומצחיקים.

סדנאות הבית ערוכות להכיל אנשים במצבים מורכבים, תוך הגמשת דרישות התעסוקה למצבו הנפשי של המתמודד. הדרישות הן בסיסיות, וכוללות הופעה יומיומית לעבודה, תוך דגש על פיתוח עבודת הצוות, ועמידה בדרישות מסוימות המותאמות למצבו של כל מתמודד.

בתי מלאכה

החל משנתם השנייה בחירם, פונים המתמודדים לאחד מתוך שלושה בתי המלאכה הפועלים כיום:

· קרמיקה- ייצור כלי קרמיקה שונים.

· צורפות- ייצור תכשיטים ואביזרי מתכת שונים.

· טקסטיל- ייצור פריטי לבוש שונים, תיקים, בובות ואביזרים שונים מבד.

בתי המלאכה מצוידים במיטב הציוד המקצועי, ומאפשרים ייצור מוצרים בסטנדרט גבוה, בר תחרות בשוק החופשי, ונמכרים בחנויות של חירם בהרדוף ובטבעון. העבודה בבתי המלאכה מדמה אף היא תנאי עבודה בשוק החופשי: הכשרות מקצועיות, עמידה בכללי בית המלאכה, תרגול מערכות יחסים עם קולגות ויחסי עובד-מעביד, עמידה בתפוקת יצור ובשלב מסוים אף קבלת שכר מותאם. העבודה בשלב הזה אינה מרמזת על הכוונה לבחירה תעסוקתית במלאכות היד, אלא מהווה שלב הכנה בדרך.

בתום כארבע-חמש שנים, עם סיום שלב השיקום האינטנסיבי ויחידת המעבר, עוברים המתמודדים למגורים ביישובי הסביבה. זה הזמן לעודד אותם לפנות לגופי הכוונה וליווי של תעסוקה נתמכת ולמצוא עבודה מתאימה בתשלום.

הערה: מסגרת התעסוקה המתוארת לעיל הנה בפועל גמישה ויודעת להכיל רצונות שונים של מתמודדים וצרכים של המערכת, כדי לאייש בצורה מותאמת וראויה את אפשרויות התעסוקה השונות.

אתר חירם- hiram.org.il.

טליה

אחת החוויות היותר מהנות בימי שבת עם הילדים. חשיפה לגידול אורגני. סיור ברפת הכוללת האכלת הפרות, סיור בלול , ובגן הירק.... אוספים את הביצים מהלול האורגני, את הירקות מהשדה האורגני....והולכים למיטבח להכין חביתות, סלט ירקות גדול, ופיתות בטאבון בואו והמליצו

רון

היה תענוג לסייר ברפת, בלול ובגן הירק בהרדוף. ארנון הדריך באהבה וסבלנות. גם הילדים הקטנטנים נהנו. מומלץ ביותר!

לירן, ליאת ועידו

רצינו להודות לארנון על יום שבת נפלא בחווה! התחלנו בתה צמחים וחטיפי אנרגיה, המשכנו בסיור במתקני החליבה, הכנת תערובת לפרות, האכלת הפרות והעגלים, האכלת התרנגולות ואיסוף ביצים, ובסוף הכנת ארוחת בוקר מירקות שקטפנו בגינת הירק והביצים הטריות שאספנו מהלול. הסיור היה חוויתי, לימודי, טעים, וכייף אמיתי. הילדים השתתפו ונהנו מאוד (וגם אנחנו!). מומלץ בחום, ולבטח נחזור שוב!

מיטל שלם

הגענו בעקבות המלצה של חברים בחג הפסח והיה פשוט נהדר. הגענו מהמרכז עם הילדים וכל כך נהנו. החלק השני של הסיור בגינה האורגנית בשילוב ארוחה קלה מכל הירקות שקטפנו בגינה מאוד מומלץ. 3 שעות של ניתוק מוחלט מהמרכז לנופים מדהימים ושקט. תודה מיוחדת לארנון ולנעמה

לואי סלמאן

השנה התחברו חג הפסח והפסחא באותו המועד לכן החלטתי לצאת לטיול ולבחור פעילות מבין מגוון הפעיליות המוצעות ברחבי הארץ, הבחירה בסיור ברפת ובשדה של קיבוץ הרדוף הייתה מוצלחת ביותר, ארנון קיבל אותנו ביחד עם יתר המטיילים בחיוך ובצ'אי בלד (תה צמחים טעים ביותר) אחרי שעה וחצי של סיור ברפת עם מגוון פעיליות למבוגרים ולקטנים המשכנו לעוד שעה וחצי של סיור בשדה שכלל הסברים על החקלאות האורגנית והסתיים בקטיף ירקות והכנת ארוחה אורגנית למהדרין. זו הייתה חוויה מדהימה שלא נשכח תודה רבה

דודו

היינו בחוה"מ סוכות. זכינו לפגוש אנשים, שמעטים כמוהם ישנם בארץ. מעתירים חום ורצון ללמד, סבלניים ובעלי המון ידע. הילים החל מגיל ארבע ועד 14, כולל המבוגרים נהנו עד אין קץ. היה לנו ממש נפלא, מתכננים לשוב באביב. תודה רבה

ניר כספי

באנו שלוש משפחות, ארנון המדריך קיבל אותנו בחום וגישה מאוד טובה לילדים בכל הגילאים והפעיל אותם למשך של כשעתיים גם אנו המבוגרים לא השתעממנו ולמדנו הרבה על החקלאות האורגנית. הילדים מאוד התרגשו ולא הפסיקו לדבר על הפעילות כל הדרך הביתה וגם למחרת בגן. טעמנו, למדנו ונהננו. תודה מכל הלב.